Természetjáró app
Gyakran Ismételt Kérdések

Miért érdemes használnod a Természetjáró appot?
Rengeteg kész, gazdagon ismertetett és illusztrált túraötlet, ezernyi látnivaló és szállás, beépített túratervező, offline is működő terepi navigáció, útvonalrögzítés: csak néhány Magyarország túrázókra szabott digitális útikönyve, az ingyenesen letölthető Természetjáró app előnyei közül. Itt további részleteket tudhatsz meg róla.
A lenti tartalomjegyzékben felsorolt, gyakran ismételt kérdésekre a mellettük lévő nyílra kattintva kaphatod meg a választ, de először kattintsd végig az alábbi, nagyítható képeket, amelyeken egyszerűen bemutatjuk az app működését. Ha a listát végigböngészve sem találod meg, amit keresel, írj bátran a termeszetjaro@termeszetjaro.hu email-címre, és segítünk!
Tipp: ha a megújult appban nehezen találod meg a túrákat és látnivalókat, olvasd el a 22-es pontot (Hogyan érdemes keresni a túrák, látnivalók és szállások között?)!
A Természetjáró app nem csak, sőt elsősorban nem is egy terepi navigációs szoftver, amelyből már régóta több van a piacon. Inkább úgy szeretünk gondolni rá, mint egy kirándulóknak szóló, mobiltelefonos Magyarország útikönyvre: profi szerkesztőink segítségével napról napra, a felhasználók érdekében egységes formába öntve új túraajánlatokat, látnivalókat, szállásokat töltünk fel a kínálatába, és a célunk az, hogy idővel hazánk teljes turisztikai adatbázisává váljon. Mindehhez egy német cég, az Outdooractive kiforrott, nemzetközileg piacvezető térképes rendszere biztosítja a hátteret. Az app tulajdonképpen nem más, mint a számítógépes (vagy telefonos) böngészőből elérhető Természetjáró.hu mobilos felülete, kiegészítve az olyan, kifejezetten hordozható eszközökre szabott funkciókkal, mint a terepi navigáció, az útvonalrögzítés és az offline letöltés. Egyébként mindkettőben ugyanazok a tartalmak érhetőek el, és mindkettő ugyanazzal az ingyenes regisztrációval működik.
Bár a turistajelzések megjelenítése bekapcsolható a térképén, az app szándékosan útvonalközpontú, azaz arra a szemléletre épül, hogy a fákon látható, olykor hiányos jelzések helyett a képernyőn pirossal kivastagított nyomvonalat lehessen követni. Emellett tartalomközpontú is: noha viszonylag nagy térképrészletek is lementhetők benne, inkább a kiszemelt túrákat és látnivalókat érdemes letölteni offline használatra.
Az appal, akárcsak a honlappal, arra szeretnénk buzdítani mindenkit, hogy mozduljon ki a szabad levegőre, túrázzon egy jót, és egészségesen kikapcsolódva könnyen felfedezhesse Magyarország ismert és rejtett szépségeit, látnivalóit. A mobil alkalmazás reményeink szerint ehhez jelent egy praktikus, mindig kéznél lévő eszközt.
A Természetjáró app motorja és felhasználói felülete az Outdooractive nevű német cég nemzetközi szinten piacvezető túrázós platformjára épül. Ez egy kész program, amelynek a funkcionalitása adott, és tőlünk függetlenül frissül. A térképek pár havonta frissülnek, a tartalmak - túraajánlók, látnivalók, szállások - kínálata, amelyet házon belül, a Természetjáró.hu szerkesztőségében állítunk elő, viszont napról napra bővül.
Az alkalmazáshoz 6.0-s vagy magasabb verziószámú Android, illetve 11.0-s vagy magasabb verziószámú iOS szükséges. Az app kizárólag a Google Play Store-ból és az Apple App Store-ból tölthető le, önálló telepítőfájl nem áll rendelkezésre hozzá.
Habár a térkép jobb alsó sarkában lévő rétegválasztó gombbal akár a műholdas nézetet is ki lehet választani, az app alapbeállításban a széles körben elterjedt OpenStreetMap-et (OSM) használja. Ez a turisták számára sokkal hasznosabb, mint például a Google Térkép, mert nemcsak az autóutak és a fontosabb erdei utak szerepelnek rajta, hanem szinte az összes gyalogos ösvény is. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy az OSM tulajdonképpen “a térképek Wikipediája”: lelkes közreműködők szerkesztik ingyen, közösségi alapon, ezért - mint minden térképen - előfordulhatnak rajta pontatlanságok. Viszont cserébe gyorsan követi a változásokat.
A fentiekből adódik, hogy a térképet nem mi készítjük, tehát közvetlenül nem tudjuk javítani sem a hibáit. Ráadásul, mivel a gyorsabb megjelenítés érdekében az Outdooractive szervereire lementett másolatról van szó, amely csak pár havonta frissül, az OSM-en elvégzett javítások sem jelennek meg benne azonnal. Ettől függetlenül, ha hibát tapasztalsz, megpróbálunk tenni ellene valamit, ezért kérjük, egy képernyőképet csatolva küldd el nekünk a termeszetjaro@termeszetjaro.hu címre!

A térkép alapbeállításban szaggatott illetve folytonos fekete vonallal jeleníti meg a gyalogutakat, nem mutatja, hogy melyiken van turistajelzés. Ez a funkció a térkép jobb alsó sarkában lévő rétegválasztó gombbal, az “OpenStreetMap nyár” felirat alatt lenyíló menüben aktiválható, ahol külön-külön lehet ki/bekapcsolni a jelzett gyalog- illetve kerékpárutakat. Ha ezt megtettük, a jelzett gyalogutak pirossal, a jelzett kerékpárutak lilával kivastagítva lesznek láthatóak a térképen.

A Természetjáró.hu és a Természetjáró app térképén a fákon megszokott ikonok helyett a jelzés színének kezdőbetűje, valamint az esetleges kiegészítő karakter utal a jelzésre. A papírtérképeken hagyomásnak számító rendszer szerint a K pl. a kék sávot, a S▲ a sárga háromszöget, a P◼ a piros négyzetet, a ZΩ a zöld barlangot, a K+ a kék keresztet, a S● a sárga pöttyöt, a PL a piros L-t, a Z↺ pedig a zöld irányított kört jelenti. A könnyebb beazonosíthatóság érdekében ugyanezt (az egyébként már a korai magyar turistatérképekről is ismert) jelzésrendszert használjuk a túrák és látnivalók ismertetőiben. Mivel a nálunk megszokott ikonos jelzésrendszer más országokban nem jellemző, az Outdooractive platformja sajnos nem alkalmas a grafikus megjelenítésére. Néhány helyen ugyanakkor az útvonalak kezdő- és végpontja is ki van írva a térképen (pl. “S+ Máriagyűd, autóbusz forduló - Bisse”), és az Országos Kéktúra nyomvonala is így, a hivatalos nevén szerepel.
A térkép négy sarkában látható gombok az alábbi funkciókat teszi elérhetővé:
- Zöld gomb, jobb felső sarok: Túratervező (a keresőtérképen)
- Jobb alsó sarok, fehér gomb: rétegválasztó
- Nyári nézet
- Téli nézet
- Műholdkép
- Jelzett turistautak / kerékpárutak stb. bekapcsolása
- Figyelmeztetések, lezárások bekapcsolása
-
Jobb alsó sarok, zöld gomb:
- Csúcskereső (Skyline)
- 3D-repülés (túrákban)
- Bal alsó sarok, fehér gomb : nézetválasztó
- Általános nézet (szabadon mozgatható térkép)
- Középen tartás (az aktuális pozíciód mindig a térkép közepére ugrik)
- Irányba forgatás (a térkép arra néz, amerre a telefont fordítod)
-
Bal felső sarok, iránytű ikon
- Iránytű
- Az aktuális pozíciód
- Magasságmérő
Tipp: A térkép ugyanúgy két ujjal nagyítható/kicsinyíthető, ahogy a fotók az okostelefonokon. A legpraktikusabb általában az OpenStreetMap nyári nézet, bekapcsolt turistautak mellett. A térképre egy ujjal rábökve váthatsz a teljes képernyős nézet és a fent ismertetett gombok megjelenítése között.
Az iránytű működéséhez a telefonban kell lennie mágneses szenzornak és gyorsulásmérőnek. Ha nincs, álló helyzetben semmilyen alkalmazás nem képes mutatni az irányt. Kérjük, vedd figyelembe, hogy az iránytű pontossága a telefon szenzorain múlik!

A nyitóoldalon, alul a “Térkép” menüpontot kell választani, a térképen be kell hozni a lementeni kívánt részletet, ki kell kapcsolni a túrák és látnivalók megjelenítését a felül látható Tartalom elrejtése gombbal, majd a jobb felső sarokban lévő nyílra kell bökni. Ha a várható méret elfogadható, a Letöltés gombra rányomva lehet megkezdeni a letöltést. A rendszer ekkor a képernyőn látható térképrészletet menti el. Amennyiben szeretnéd, hogy a jelzett turistaút-hálózat is mentésre kerüljön, azt mentés előtt be kell kapcsolnod a rétegválasztóval (lásd: Hogy kell bekapcsolni a turistajelzéseket?).
Röviden: azért, mert túl nagy lenne.
A profiloldaladon (Az én oldalam), a Tartalmaim blokk alján, a Letöltések között. Ha itt a Mentett térképek feliratra böksz, megnyithatod vagy törölheted az egyes, már lementett térképrészleteket.

Ha a térképrészletet, amit épp nézel, már lementetted adatkapcsolat nélküli használatra, fehér alapon feketén, egy kerek gombban megjelenik egy kis pipa a térkép jobb felső sarkában. Erre rábökve offline módra válthatsz. Ilyenkor egy rózsaszín keretben láthatod a térerő nélkül elérhető térképrészletet, a pipa pedig fekete alapon fehérre vált, és zölden világít mellette egy lámpa, mutatva, hogy az app offline módba kapcsolt. A gombot újra megnyomva visszaválthatsz online módra. Ennek a szükségességére az app figyelmeztet is, ha elhagytad a lementett térképrészletet.
A Természetjáró.hu és a Természetjáró app “kéz a kézben” működik: mindkettőben ugyanazokat a túraajánlatokat, látnivalókat és szállásokat találod meg, csak az egyiken számítógépre, a másikon mobil készülékre optimalizálva. A számítógépes felület előnyei közé tartozik, hogy nagyobb képernyőn tervezhetsz túrát és tekintheted át az útvonalakat. Az app viszont sok olyan szolgáltatást kínál, amelyre a terepen szükséged lesz: a tartalmak és a térkép offline letöltését, navigációt, útvonalrögzítést, a közeledben lévő túrák és látnivalók gyors áttekintését, iránytűt, segélyhívót stb. A számítógépes felület és az app között az ingyenes regisztrációval tudod szinkronizálni a kedvenceidet. (Lásd: Miért érdemes regisztrálnom?) Az app új verziójának kialakítása során az volt az egyik fő cél, hogy a felhasználói felülete minél hasonlóbb legyen a honlapéhoz.
Tipp: Érdemes követned a Facebook-oldalunkat is, ahol naponta adunk ötleteket a legjobb túrákról és a legérdekesebb látnivalókról.
Ennek több előnye van. Egyrészt a Természetjáró.hu és a Természetjáró app kiadója a Magyar Természetjáró Szövetség, amely egyben az Országos Kékkör “gazdája” is, ezért a változásokat gyorsan felvezetjük: az egyes szakaszoknál mindig a legfrissebb nyomvonalat találod meg. Másrészt:
- Az Országos Kéktúra, a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra valamennyi szakaszát megtalálod nálunk részletes leírással, fotókkal, az összes pecsételőhellyel.
- Az egyes túramozgalmakat egyben is áttekintheted a térképen, a pecsételőhelyekkel együtt.
- Létrehozhatsz saját listákat a kéktúrázáshoz, ahová beteheted pl. a már érintett pecsételőhelyeket és a teljesített szakaszokat.
- A szakaszokat megnyitva láthatod az útvonalhoz közeli látnivalókat, hogy semmit ne hagyj ki.
- Az egyes szakaszoknál felsoroljuk a legpraktikusabb be/kiszállási pontokat.
- Igyekszünk egyre több szállást is feltölteni az Országos Kéktúra mentén, ezzel is megkönnyítve számodra a szervezést.
Az app főmenüjében találod a Kéktúra lehetőséget, ahonnan eléred az Országos Kéktúra, a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra aloldalát. Ezeken megtalálod a legfontosabb információkat és linkeket, lejjebb görgetve, a Szakaszok menüt lenyitva pedig kiválaszthatod az egyes szakaszokat, amelyek már ugyanúgy működnek, mint a többi túra: lementheted őket offline használatra, elindíthatod hozzájuk a navigációt, és a térképen áttekintheted a látnivalókat és szálláslehetőségeket is az útvonal mellett.
Nem. Mi csak ötleteket adunk, tehát a Természetjáró.hu és a Természetjáró app katalógusában található túrákat egyénileg lehet teljesíteni. Túrák szervezésével nem foglalkozunk.
Nem. A katalógusunkban a rengeteg magyarországi túra és látnivaló mellett egyre több részletesen kidolgozott szlovákiai túraötletet is találsz. Az appba épített turistatérkép pedig az egész Kárpát-medencét lefedi, ezért a Túratervezővel ott is tervezhetsz magadnak túrákat, és lementheted őket offline használatra, hogy például a Felvidéken vagy Erdélyben kirándulva se tévedj el. A korábbi appból elérhető világtérképet partnerünk, a fejlesztést végző Outdooractive üzletpolitikai okokból lekorlátozta, de a webes felületen (a Természetjáró.hu-n) továbbra is elérhető maradt.
A beépített, az app főmenüjéből és a térkép jobb felső sarkában elhelyezett zöld gombbal elérhető Túratervező lehetővé teszi, hogy egyszerűen megtervezd a saját útvonaladat a turistatérképen, és azonnal áttekinthesd a túrád hosszát, várható időtartamát, a szintkülönbséget és a magasságprofilját. A használat főbb lépései a következők:
- Indítsd el a túratervezőt! A keresőtérkép jobb felső sarkából is bármikor eléred.
- Ha nem gyalogtúrázni szeretnél, válassz tevékenységet az alul látható fekete menüsor bal szélső ikonhára bökve. (Gyalogtúra, kerékpártúra stb.) Jármódtól függően más-más útvonal lesz az eredmény.
- Add meg az érinteni kívánt útpontokat. Ezt kétféleképpen teheted meg:
- Listánézetben. Ha ismered az útpont koordinátáját, a jobb felső sarokban elhelyezett ABC gombra, és azon belül az A, B stb. lehetőségre bökve megadhatod, de beírhatsz a mezőbe ismert helyeket (pl. "Dobogó-kő" stb.) is. Ezt a megoldást érdemes használnod akkor is, ha az aktuális pozíciódból szeretnél indulni, mert itt találsz egy “Jelenlegi helyzet használata” opciót.
- A térképen. Ha azon szeretnéd elhelyezni az útpontot, az adott pontot hosszan kell nyomnod. Ekkor kap egy betűvel jelölt térképtűt, amely egyben a sorrendjét is jelzi. Egy, már letett pontot utólag is átmozgathatsz, ha hosszan nyomva tartod, majd tetszés szerint odébb húzod a térképen. Ha pedig röviden böksz rá egyre, törölheted, vagy odavezetheted a túrát, ami pl. a körtúrák tervezésénél jöhet jól.
- Az útpontok sorrendjét a listanézetben (ABC gomb) tudod között módosítani úgy, hogy a kívánt útpont sorának bal szélén található 3 vízszintes vonalat nyomva tartod, és feljebb vagy lejjebb csúsztatod. A jobb szélen elhelyezett 'X' jellel törölheted is az útpontot.
- Ha körtúrát szeretnél tervezni, és már az összes, érinteni kívánt útpontot letetted, nyomj rá röviden az "A" pontra, és válaszd "A túra vezessen ide" lehetőséget.
- Az útvonalat könnyen meg is fordíthatod. Ehhez bökj a jobb felső sarokban, a keresőmezőtől jobbra lévő három pontra, és válaszd a "Megfordít" opciót.
- Az alul látható, fekete menüsorban van egy visszavonás gomb is (balról a második ikon). Erre bökve visszavonhatod a legutóbbi lépésedet.
- Ha nem szeretnéd, hogy a tervező az úthálózatot használja, a fekete menüsor jobb szélén elhelyezett mágnes ikonra kell böknöd. Ez légvonalban rajzol a szomszédos útpontok között, amíg vissza nem kapcsolod az úton tartást.
- A térkép tetején látható nyilat lehúzva megjelenítheted a szintábrát, amelyen az ujjadat végighúzva láthatod a rád váró úttípusokat is.
- Ha végeztél a tervezéssel, a NAVIGÁCIÓ gombot megnyomva azonnal nekivághatsz a túrádnak, vagy a A TERV MENTÉSE gombbal elmentheted későbbi használatra. Ebben az esetben érdemes nevet adnod neki, majd A TÚRA LÉTREHOZÁSA lehetőséget választanod. Ha inkább a MENTÉS opcióra böksz, a nyomvonalat a tervek közé menti az app.
- A megtervezett és elmentett túráidat a profiloldaladról (Az én oldalam) éred el a Tervek vagy a Túrák között. A legutóbbit még keresned sem kell, mert gyorsan megtalálod a "Legutóbb készített" blokkban.
- Ha szeretnéd, hogy a túrád kapjon egy nyilvános linket, mentés előtt be kell kapcsolnod a “Közzététel” gombot. Ettől a túra az app katalógusába még nem kerül be, de pl. egy Google kereséssel bárki számára elérhető lesz. Ha azt akarod, hogy csak te nyithasd meg a túrát, valamint azok, akikkel közvetlenül megosztod, ne tedd közzé!
Tipp: a túrádat még kényelmesebben, nagyobb képernyőn is megszerkesztheted a számítógépes felület, a Természetjáró.hu túratervezőjével. Ha a számítógépen és az appban is be vagy jelentkezve ugyanazzal a regisztrációval, szinkronizáció után az app “Az én oldalam” menüjéből is azonnal eléred a túrát.
Igen. Az összes tartalmat - túrákat, látnivalókat, szállásokat - lementheted offline használatra, de mivel a teljes térképet nem, és a túratervezőnek az úthálózat egészét látnia kell, ahhoz szükség van aktív internetkapcsolatra.
A túratervező technikai okokból egy “láthatatlan” úthálózatot használ, nem azt, amelyik a térképen megjelenik. Ahol a kettő nem egyezik meg (például azért, mert nem egyszerre frissültek), előfordulhat ez a hibajelenség. Kérjük, ha ilyet tapasztalsz, írd meg nekünk a termeszetjaro@termeszetjaro.hu címre, és küldj róla egy képernyőfotót!
A saját tartalmaidat a profiloldaladról ("Az én oldalam") éred el. A legújabb túrádat még keresned sem kell, mert gyorsan megtalálod a "Legutóbb készített" blokkban. Itt láthatod a képeidet és a válogatásaidat (Teljesített túráim, Tervezett túráim stb.) is, amelyekbe a könyvjelző segítségével helyezhetsz el túrákat és látnivalókat. A számítógépes felületen készíthetsz magadnak saját válogatásokat is.
Azt, hogy kap egy nyilvános linket, amit bárki meg tud nyitni, ha elküldöd neki, megtalálják a keresőmotorok (pl. a Google kereső), valamint megjelenik nemzetközi “anyahonlapunk” az outdooractive.com túrái között is. A Természetjáró.hu és a Természetjáró app mindenki számára elérhető Túrák menüpontjában viszont nem fog szerepelni, mivel mi digitális útikönyvként működünk, azaz a felhasználók érdekében csak a szerkesztőségünk által készített tartalmakat publikáljuk. Egyrészt azért, hogy az összes túra egységes szerkesztésű legyen, másrészt azért, hogy ne kerüljön a kínálatba több ugyanabból a túrából, amit egy-egy népszerű területen esetleg sokan feltöltenének, megnehezítve a böngészést. (Lásd: Miért nem látom a saját túráimat az ajánlatok között?)
Fontos tudni, hogy az app listában is csak azokat a túrákat, látnivalókat és szállásokat jeleníti meg, amelyek az épp látható térképrészletre esnek. Ha tehát máshol, vagy nagyobb területen szeretnél keresni, előbb zoomolj ki – így egyszerre akár kb. fél Magyarország is ráfér a térképre. Amennyiben az aktuális tartózkodási helyed környéke érdekel, bökj rá a térkép jobb alsó sarkában lévő középen tartás gombra, és ezután zoomolj kijjebb.
- Túrák és látnivalók elérése a főmenüből
A főmenüben (három csík a bal felső sarokban) közvetlenül is választhatod a Túrák vagy Látnivalók lehetőséget. A találatok ekkor egy listában fognak megjelenni, de az alul lévő Térkép gombra bökve átválthatsz térképes nézetre is. A bal felül lévő, narancssárga Szűrő gombbal beállíthatod a rendezési szempontot (pl. ha a tőled való távolság szerint szeretnéd látni a listát, válaszd a „Távolság tőlem” opciót a Rendezésre bökve), illetve a túra minimális és maximális hosszát stb. A szűrés visszaállításához bökj a Törlés gombra a Szűrőben. - Túrák és látnivalók elérése a térképről
Közvetlenül a térképen is megjelenítheted a tartalmakat, akár az összes túrát és látnivalót együtt: ehhez csak a felül elhelyezett Tartalom mutatása gombra kell böknöd. Utána a Szűrő segítségével szelektálhatsz a tartalmak között. A térképkivágás módosításával értelemszerűen változnak a találatok is. A Tartalom elrejtése gombbal eltüntetheted az ikonokat. - Lokális keresés
A térkép tetején találsz egy „Helyek, régiók, koordináták keresése” feliratú mezőt. Ide beírhatsz bármilyen keresőkifejezést (pl. Spartacus), de fontos tudni, hogy ez a funkció csak az aktuális térképkivágáson, a megadott szűrési feltételek szerint keres. Ha azon nincs találat, kijjebb kell zoomolnod, vagy odébb kell mozgatnod a térképet. - Globális keresés
A főmenü tetején is találsz egy „Keress túrákat, látnivalókat, szállásokat” feliratú keresőmezőt. Ez a globális szabadszavas kereső, amely nemcsak az aktuális térképkivágásra vonatkozik. Ha pl. a Spartacus-vadászösvény érdekel, írd be ide, hogy „Spartacus”, majd bökj a „Spartacus keresése” feliratra. Ekkor minden olyan túra, látnivaló és szállás megjelenik a listában, amelyben megtalálható a „Spartacus” szó. A listát utána a Szűrő gombra bökve rendezheted a kívánt szempont szerint, vagy átválthatsz térképes nézetre.
Tipp: Ha a lokális vagy térképes keresés nem hoz eredményt, ellenőrizd le, hogy a Szűrő beállításai megfelelőek-e. A Törlés, majd a Szűrő alkalmazása gombra bökve bővítheted a találatok körét. Ha épp kirándulsz, a keresés legjobb módja a tőled való távolság szerinti rendezés, mert úgy nézheted meg a legegyszerűbben, hogy milyen túrák, látnivalók és szállások vannak a közeledben.
Amikor a Természetjáró appban megnyitsz egy túrát, az rövidített nézetben jelenik meg. A "Teljes szöveg mutatása" gombbal is csak a rövid kedvcsinálót olvashatod el. Ha az itiner és a túra részletes leírása is érdekel, görgess lejjebb: a szintábra alatt található fülek közül az Útleírás nevűre kell böknöd. Ajánljuk, hogy ezt már otthon olvasd el, mert úgy biztosan semmiről nem fogsz lemaradni a túra közben. Ugyanitt éred el a többi fontos információt tartalmazó gombot is (pl. Adatok, Megközelítés).
Az útba eső látnivalók: kilátók, természetes kilátópontok, várromok, barlangok, sziklaképződmények stb. Bármelyikre rábökve részletes ismertetőt és fotókat láthatsz az adott nevezetességről, aztán a vissza gombbal visszatérhetsz a túra oldalára.
Ha a megjelenített túrákat szűrni szeretnéd hossz, szintemelkedés, időtartam vagy nehézség szerint, esetleg csak a körtúrák érdekelnek, térképes vagy listanézetben bökj a bal felső sarokban található Szűrő gombra, és a csúszkákkal állítsd be a kívánt minimális / maximális értéket. A Tulajdonságok mezőre bökve rengeteg különféle paramétert (körtúra, csúcstúra stb.) is kijelölhetsz. Itt szűkítheted le a túra kategóriáját (gyalogtúra, kerékpártúra stb.), vagy változtathatod meg a lista rendezési szempontját is pl. a tőled való távolság szerint. A beállításaidat a Szűrő alkalmazása gombbal tudod jóváhagyni. Ha ki szeretnéd kapcsolni a szűrést, bökj újra a Szűrőre, válaszd a Törlés lehetőséget, aztán nyomd meg a Szűrő alkalmazása gombot.
Fénykép: Magyar Természetjáró Szövetség
Ha benne vagy valamelyik tartalomban, kezdő nézetben a képernyő alján, az alsó menüsorban találod a „Letöltés” lehetőséget. Erre bökve a rendszer lementi a túrát, látnivalót vagy szállást. A felugró ablakban azt is kiválaszthatod, hogy a képeket is menteni szeretnéd (ami értelemszerűen nagyobb helyet foglal), vagy csak a szöveget és a térképrészletet.
Tipp: Ha azt szeretnéd, hogy a megfelelő térképrészleten a jelzett turistautak is mentésre kerüljenek, mentés előtt kattints a fenti TÉRKÉP fülre, és a rétegválasztóval kapcsold be a jelzett utak megjelenítését! (Lásd: „Hogyan kell bekapcsolni a turistajelzéseket?”) Ha betöltöd a lementett tartalmat, és a hozzá tartozó térképen nem látod a jelzett utakat, kapcsold be ismét a jelzéseket!
Az Én oldalamon belül a Letöltések > Mentett tartalom menüben érheted el a leggyorsabban az offline használatra a fiókodba lementett tartalmaidat. Ha ráböksz valamelyikre, láthatod, hogy mikor töltötted le, mekkora helyet foglal, eltávolíthatod a fiókodból vagy csak az adott eszközről, és a „Részletek megtekintése” lehetőséget választva gyorsan meg is nyithatod.
Tipp: Ebben a listában azokat a tartalmakat is láthatod, amelyeket már letöröltél az eszközről, vagy egy másik eszközödön töltöttél le, így amíg el nem távolítod a fiókodból, könnyedén újra letöltheted őket.
Ennek többféle módja is van.
- Használhatod a beépített navigációt, amelyet a túrát megnyitva az alsó menüsorban található „Navigáció” lehetőségre bökve érhetsz el a legegyszerűbben. Ekkor az app a képernyő felső részéről lenyitható műszerfalon mutatja a legközelebbi irányváltás távolságát, a túrából hátralévő távot és időt, valamint a műszerfalon jobbra görgetve a jelenlegi tengerszint feletti magasságot, a teljes időt, a pillanatnyi és az átlagsebességedet, és a szintprofilt, rajta az aktuális pozícióddal. A térképre koppintva megjelenítheted a felső státuszsort is, ahol a hangszóró ikonnal bekapcsolhatod a hangos navigációt (beszédkimenet), a „…” menüben pedig új útpontot helyezhetsz el. A navigációt bármikor szüneteltetheted vagy befejezheted, illetve menet közben fotókat készíthetsz hozzá. A térkép bal alsó sarkában lévő gombbal azonnal középre állíthatod az aktuális pozíciódat, vagy menetirányba forgathatod a térképet.
- Az útvonal követéséhez nem feltétlenül kell elindítanod a navigációt. Elég, ha a túrát megnyitva a TÉRKÉP fülre váltasz, és a bal alsó sarokban lévő gombbal bekapcsolod a középen tartást. (Lásd: Milyen extra szolgáltatásai vannak a térképnek?) Így is látni fogod, hogy rajta vagy-e a nyomvonalon, illetve merre kell menned, hogy követhesd, és szabadon átválthatsz az irányba forgatott nézetre is, amire navigációs módban nincs lehetőség. Ez a megoldás nem mutatja az olyan adatokat, mint a megtett táv vagy a sebesség, viszont sokkal kevésbé meríti a készülék akkumulátorát.
Tipp: Bármelyik módszerrel szeretnél navigálni, érdemes már otthon, wifin keresztül letöltened a túrát offline használatra, hogy ott is lásd a térképet, ahol nincs térerő.

Az útvonalrögzítőt kétféleképpen is használhatod.
- Amennyiben nem egy előre ismert (megtervezett, vagy a katalógusunkból választott) útvonalat készülsz bejárni, az alsó menüben bökj a Rögzítés gombra! Utána már indulhatsz is. Útközben szüneteltetheted a rögzítést, és a képernyő felső részéről lenyitható műszerfalon áttekintheted a jelenlegi tengerszint feletti magasságot, a megtett távot és szintkülönbséget, az eltelt időt, valamint a pillanatnyi és az átlagsebességedet is. A rögzítést a „Befejezés” gombbal állíthatod le.
- Ha egy ismert útvonalnak – például a katalógusunkban szereplő túrák valamelyikének – vágsz neki, nyisd meg a túrát, ahol a 3 pont (Továbbiak) menüben találod az „Beállítás sablonként” lehetőséget. A rögzítés ekkor ugyanúgy működik, mint az 1-es pontban, csak rózsaszínnel kivastagítva láthatod azt a nyomvonalat is, amelyet követned kell.
Tipp: Bármelyik módszerrel szeretnéd rögzíteni az útvonaladat, érdemes már otthon, wifin keresztül letöltened az érintett térképrészletet vagy a választott túrát offline használatra, hogy ott is lásd a térképet, ahol nincs térerő.
Az Android agresszív memóriakezelése miatt előfordulhat, hogy kikapcsolt képernyő mellett az app nem tudja letenni a térképre az útpontokat, mert az operációs rendszer megakadályozza a futását a háttérben. Ezt úgy tudod orvosolni, hogy a Természetjárót kiveszed a memóriakezelt alkalmazások listájáról. Az ehhez szükséges beállítás sajnos minden telefonon máshol érhető el, de általában az Akkumulátor, az Alkalmazások > Különleges alkalmazás-hozzáférés > Akkumulátoroptimalizálás, vagy az Energiagazdálkodás menüben találod. Ha letiltod az app optimalizálását, le fogja tenni az útpontokat kikapcsolt képernyő mellett is.
Kétféleképpen is igyekszünk megkönnyíteni számodra, hogy odatalálj.
- Ha megnyitsz egy túrát, a Továbbiak (3 pont) menüben, a látnivalók és szállások estében pedig közvetlenül az alsó menüben találod a „Megközelítés” lehetőséget, amelyre bökve kiválaszthatod, hogy az app túratervezőjével („Túratervező”), vagy a készülékedre telepített külső térképalkalmazással, pl. a Google Térképpel („Megközelítés”) szeretnéd megterveztetni az oda vezető útvonalat. Az előbbi módszer akkor praktikus, ha már a túra kezdőpontjához, illetve a látnivalóhoz/szálláshoz is gyalogolni vagy kerékpározni szeretnél, az utóbbi pedig akkor, ha autóval vagy tömegközlekedéssel jutnál el oda. Abból a szempontból mindkettő egyformán praktikus, hogy nem kell a térképen külön megkeresned és bejelölnöd a célpontot.
- Ha lejjebb görgetsz a túrában, látnivalóban vagy szállásban, minden egyes tartalomnál találsz egy szöveges Megközelítés blokkot is, amelyre rábökve megnyílik egy új oldal. Ezen felsoroltuk:
- A helyhez legközelebb eső vasút-/buszmegálló nevét
- A helyhez legközelebb eső autós parkolási lehetőséget
- A középső, „Megközelítés” blokkban pedig azt, hogy a járműből kiszállva, a megállóból illetve parkolóból gyalog hogyan – merre és milyen turistajelzéseket követve – juthatsz el a helyhez.
- Ha egy meglévő útvonalat szeretnél importálni az appba GPX fájlként, akkor egyszerűen töltsd le a telefonodra a fájlt, majd rábökve válaszd azt a lehetőséget, hogy a Természetjáró appal nyitod meg. Ekkor az útvonal rögtön megjelenik a Túratervezőben, ahol elnevezheted, sőt akár leírást és képeket is feltölthetsz hozzá, majd lementheted. Utána megtalálod Az én oldalamon, a saját túráid között.
- Ha exportálni szeretnéd egy túra útvonalát GPX-ben, a túra megnyitása után a Továbbiak (3 pont) menüben a „GPX-fájl exportálása” lehetőségre kell választanod. Utána az alul felvillanó sávban látható MEGOSZTÁS gombra bökve tudod a legegyszerűbben elküldeni a fájlt. Ha közvetlenül a telefonodról szeretnéd elérni, Androidon az Android/data/com.outdooractive.mtsz/files/GPX mappában találod meg, de ehhez szükséged lehet egy fájlkezelőre.
A Természetjáró.hu és a Természetjáró app katalógusát napi rendszerességgel bővítjük. Az a célunk, hogy Magyarország teljes turisztikai adatbázisát hozzuk létre, ez azonban időbe telik, hiszen minden egyes túrához és látnivalóhoz mi magunk készítjük el a leírást, sőt általában a fotókat is, ami hosszadalmas és munkaigényes feladat. Ötleteket ugyanakkor szívesen fogadunk, tehát ha szeretnél ajánlani egy túrát, látnivalót vagy szállást, kérjük, írd meg nekünk a termeszetjaro@termeszetjaro.hu címre!
A Természetjáró.hu és a Természetjáró app folyamatosan fejlődő digitális útikönyvként működik, azaz a felhasználók érdekében csak a szerkesztőségünk által készített tartalmakat publikáljuk benne. Egyrészt azért, hogy az összes túra egységes szerkesztésű legyen, másrészt azért, hogy ne kerüljön a kínálatba több ugyanabból a túrából, amit a népszerűsége miatt esetleg sokan feltöltenének, megnehezítve a böngészést. Nemzetközi “anyahonlapunk”, az outdooractive.com viszont közösségi alapú, ezért a Természetjáróval tervezett/rögzített, közzétett túráid ott nyilvánosan is megjelennek. Ha közzéteszel egy túrát, kap egy nyilvános URL-t is, tehát a link ismeretében bárki megnyithatja, illetve pl. a címe alapján megtalálják a keresőmotorok is.
Azt, hogy kap egy nyilvános URL-t, amelynek ismeretében bárki megnyithatja, illetve pl. a címe alapján megtalálják a keresőmotorok is. Amíg egy túrádat nem teszed közzé, csak azok láthatják, akikkel megosztod. A Természetjáró.hu és a Természetjáró app nyilvános kínálatába viszont a közzététel után sem fog bekerülni, mert ott csak a szerkesztőségünk által készített tartalmak jelennek meg. (Lásd: Miért nem látom a saját túráimat az ajánlatok között?)
A regisztráció nem kötelező, de előnyös, mert segít a tartalmaid kezelésében. A Természetjáró.hu honlap és a Természetjáró app ugyanazt a regisztrációt használja, és ha mindkettőbe belépsz, szinkronizálódnak közöttük a tartalmaid: például az appban rögzített túráid megjelennek a honlapon (a Saját oldalam > Saját túráim listában), illetve a honlapon, nagy képernyőn megtervezett túráidat azonnal elérheted az appban, Az én oldalam > Túrák feliratra, vagy Az én oldalam > Tartalmaim > Túrák menüpontra bökve. (Ha nem látod őket, Az én oldalamon húzd felülről lefelé az ujjad, hogy az app újraszinkronizálja a tartalmaidat!) A könyvjelző segítségével beteheted a téged érdeklő látnivalókat, szállásokat és túrákat a “Tervezett túráim” közé, hogy ne feledkezz meg róluk, ahol pedig már jártál, azt a “Teljesített túráim” listába. Sőt létrehozhatsz tetszőleges számú saját listát is.
Tipp: Ha egy környékre utazol, előzőleg érdemes átböngészned a környékbeli látnivalókat és túrákat a honlapon, és betenni egy listába azokat, amelyeket szeretnél megnézni illetve teljesíteni. Ebből utána kényelmesen elérhetsz mindent a telefonodon is, ha már ott vagy a helyszínen.
Az alkalmazás az Outdooractive nemzetközi platformjára épül, és 29 különböző nyelven érhető el. Mivel sok szöveg, pl. egyes párbeszédpanelek esetében az operációs rendszer szótárát használja, így automatikusan annak a nyelvét is követi, ezért az appon belüli választásra sajnos nincs lehetőség. A jó hír, hogy ha idegen nyelven használod a telefonodat, csak a felhasználói felület jelenik meg azon. A túraajánlók, a szállások és a látnivalók ismertetői zöme akkor is magyarul lesz, csupán az idegen nyelvre lefordított tartalmaink (például az Országos Kéktúra szakaszleírásai) nem.
Az appot eredendően magyarul írjuk, de egyes kiemelt, a külföldről beutazó turisták számára különösen érdekes tartalmak - például az Országos Kéktúra szakaszai, valamint sok látnivaló - elérhetőek angolul, németül és szlovákul is. Mivel az alkalmazás felhasználói felülete a telefon nyelvét követi, a Természetjáró appot bátran ajánlhatod a külföldi barátaidnak is, ha Magyarországra jönnek.

Az egy évre szóló Természetjáró kártyát (TEKA) mindenképpen érdemes beszerezned, ha gyakran kirándulsz, mert országszerte rengeteg szolgáltatónál - szálláson, múzeumban, túraboltban stb. - kapsz rá kedvezményt, így hamar megtérül az ára. A részletes tudnivalókat itt találod, a kártyát itt tudod megvásárolni, az elfogadóhelyeket pedig az app “TEKA” menüpontjában, vagy a Természetjáró.hu-n nézheted meg. Azoknál a látnivalóknál és szállásoknál, amelyek kedvezményt biztosítanak a TEKA kártyára, ezt külön is feltüntettük.
Sok nyomtatott kiadványban, például a Természetjáró Túrakönyvekben is megtalálod a túráinkat és az általunk ajánlott látnivalókat, szállásokat. Ezeket a mellettük elhelyezett QR-kódon keresztül gyorsan megnyithatod a Természetjáró appban: elég hozzá beszkennelned a kódot a telefonodra telepített bármilyen QR-kód-olvasóval (ezt a funkciót gyakran maga a kamera is tudja). A tartalom először nem az appban, hanem a mobil böngészőben fog megnyílni, ahonnan a “Megnyitás az alkalmazásban” gombra bökve léphetsz át közvetlenül a Természetjáró appba.
A térkép jobb alsó sarkában, a rétegválasztó gombja felett találod a csúcskereső (Skyline) zöld ikonját. Arra bökve megnyílik ez a hasznos AR-funkció: ahogy körbe forgatod a telefonodat a horizont mentén, feliratozva láthatod az egyes tereptárgyak neveit (ehhez engedélyezned kell a kamera elérését, illetve érdemes bekalibrálnod az iránytűt, különben a pozicionálás pontatlan lehet). A látnivalók ikonjára bökve kiválaszthatod, hogy milyen objektumokat szeretnél megjeleníteni (csúcsok / helyek / tavak, folyók), a fényképezőgép gombbal pedig egy képernyőképet is készíthetsz.
Az iránytű kedvéért már nem kell elhagynod a térképet, ugyanis közvetlenül annak a bal felső sarkában elhelyezett ikonra bökve érheted el. A megnyíló képernyőn nemcsak az iránytűt láthatod, hanem a (GPS szerint becsült) tengerszint feletti magasságodat, valamint az aktuális pozíciódat (DD, DMS, UTM és w3w formátumban), amit a „HELYZET MÁSOLÁSA” gombra rányomva ki is másolhatsz, ha pl. el akarod küldeni valakinek.
Tipp: Az iránytű csak akkor működik (forog), ha a telefonodba van beépítve mágneses szenzor.
A könyökszabály egyszerű: a térképi adat mindig pontos, a GPS-ből származó szinte soha. Az utóbbit ugyanis rengeteg tényező befolyásolja: a vevőkészülék minősége, az aktuális időjárás (főleg a felhőtakaró vastagsága), a napszéltevékenységgel összefüggő, úgynevezett Kp-index, a haladási sebesség, és mindenekelőtt a terepi viszonyok. Egy szurdokban vagy egy erdőben, főként sűrű lombkorona alatt, ahonnan a vevő kevesebb műholdra lát rá, a GPS mindig pontatlan lesz, így akár 30-40 százalékkal többet mérhet a valóságosnál. Erről egyébként ránézésre is könnyen meggyőződhetsz, ha nagyon belenagyítasz a GPS által rögzített nyomvonalba: látható, hogy az sok helyen össze-vissza cikázik, holott a valóságban alighanem az utat követted. A sok kis töröttvonal hosszának összege jóval nagyobb lesz az útvonal igazi hosszánál, ebből származik az eltérés. A térképi adatunk ezzel szemben nem terepi mérésből ered, hanem az úthálózatra és a domborzatmodellre feszített nyomvonalból számolódik ki automatikusan, ezért pontosnak tekinthető. Ezt is könnyen leellenőrizheted, ha letöltöd az útvonalat GPX formátumban, és feltöltöd a GPS-re, vagy bármelyik másik térképszoftverbe: kb. ugyanaz a táv fog kijönni, mint ami nálunk is szerepel a túránál.
Ettől persze a valóságban még kicsit többet szoktunk gyalogolni az elméleti távnál, hiszen le-letérünk az útvonalról, amit érdemes beleszámolni a tervezésbe, de nem annyival, mint amennyivel a GPS többet mutat. A lényeg, hogy a valós táv sokkal közelebb van a térképi adathoz, mint a GPS méréséhez. Egyébként ugyanez fokozottan érvényes a szintemelkedésre, abban ugyanis még pontatlanabb a GPS, csak barometrikus magasságmérővel mérhető viszonylag pontosan.
A Természetjáró.hu és a Természetjáró app egy nemzetközi, német gyártású platformra épül, amelyet mi lényegében „dobozos szoftverként” vásárolunk meg, hogy feltölthessük bele a túrákat, látnivalókat és szállásokat, ezért a konkrét informatikai megoldásokba közvetlenül nincs beleszólásunk. 2021-ben az egész platform tért át az app új verziójára (amit az Outdooractive egyes partnerei már 2019 óta használnak), míg a régi elavult, ezért megszüntették rá a technikai támogatást, és kivonták a forgalomból.
Ha a Természetjáró appban regisztráció után megnyitod Az én oldalamat, vagy a Természetjáró.hu-n a Saját oldalamat, láthatod, hogy az útvonalaid három kategóriába vannak sorolva:
- Nyomvonalak – ezek az appal rögzített (tehát a GPS-szel felvett) utak, amelyekből túrát készíthetsz, ha megnyitod valamelyiket, és megnyomod „A TÚRA LÉTREHOZÁSA” gombot.
- Tervek – ezek a Túratervezővel szerkesztett, de még nem túrává alakított utak (tulajdonképpen túravázlatok). Ezekből is túrát készíthetsz, ha megnyitod valamelyiket, és megnyomod „A TÚRA LÉTREHOZÁSA” gombot.
- Túrák – ezek a kész, megosztható, navigációra is alkalmas utak, amelyek vagy rögzített nyomvonalból, vagy szerkesztett tervből jöttek létre a fenti módon, azaz a túra létrehozásával.
Erre jelenleg csak a webes felületen van lehetőséged. Nyisd meg a túrát, majd a jobb felső sarkában elérhető … menüből válaszd "A túra másolása" lehetőséget! Ez megjeleníti a nyomvonalat a Túratervezőben, ahol "Az útpontok megfordítása" linkre kattintva fordíthatod meg a menetirányt. Utána a Tovább, majd A terv mentése gombokkal veheted fel a tartalmaid közé a túrát, amely szinkronizáció után (ha be vagy lépve) az appban is automatikusan elérhető lesz Az én oldalam menüből. Kérjük, vedd figyelembe, hogy az így megfordított túrába csak a nyomvonal kerül át az eredetiből, a képek és a leírás nem.
Az app főmenüjéből (három vonal a kezdőlap bal felső sarkában), a Beállítások > Általános beállítások almenüben választhatsz a km és a mérföld, illetve a Celsius és a Fahrenheit között. Alapesetben az operációs rendszer beállításait veszi át az app („A rendszerbeállítások használata”).
Ha van regisztrációd a fenti felületek valamelyikére, azt összekapcsolhatod a Természetjáró.hu-s fiókoddal, és így a kettő között szinkronizálódnak a tartalmaid: a GPX-ek letöltése nélkül is importálhatod a túrák nyomvonalát, valamint a Természetjáró appal rögzített útvonalakat, illetve a Strava/Garmin/Suunto/Adidas fiókoddal rögzített tevékenységeid is automatikusan megjelennek a természetjárós fiókodban.
Ehhez először össze kell kapcsolnod a kívánt fiókot a Természetjáró.hu-val, amit a webes felületen a profiloldaladon, azon belül a Kapcsolódás menüben, vagy a Természetjáró app Beállítások / Kapcsolódás menüjében tudsz megtenni. Ha ezek után megnyitsz egy túrát a Természetjáró.hu-n, a fenti „…” menü alján található Küldés a kapcsolódó fiókhoz lehetőségre kattintva közvetlenül a Strava/Garmin/Suunto/Adidas fiókodba exportálhatod a nyomvonalat. (Ezt csak a honlapról tudod megtenni, a Természetjáró appból nem.)
Ha pl. Garmin órád van, az exportálás után a túra nyomvonala automatikusan megjelenik a Garmin Connectben, ahol megtalálod a Tréning / Útvonalak listában. Onnan már a szokásos módon küldheted tovább a készülékedre, hogy azzal navigálhass, miután kiválasztottad a pályák közül.